Intel ISEF 2016 muljeid

Oma muljeid Intel ISEF teadusmessist pani kirja seal 2016. a maikuus käinud Rein Leetmaa (Hugo Treffneri Gümnaasium). Sel aastal toimus üritus Phoenixis Arizona osariigis ning Eestist käis seal veel Priit Norak (Saue Gümnaasium).

 

Rein

Rein Leetmaa (foto: Margit Lehis)

WP_20160512_10_30_43_Pro

Priit Norak (foto: Margit Lehis)

Astudes lennujaamast välja, sain aru, et mulle meeldib see keskkond. Phoenix on ideaalne koht teadusfestivali korraldamiseks: hea ilm, viisakad inimesed ning loomulikult ka ülimalt esinduslik konverentsikeskus. Kuigi konditsioneeriõhk ehk pani vahel kurgu valutama, jättis teiste osavõtjatega suhtlemine ja innovaatiliste teadus- või inseneeriateoste imetlemine unustamatult sooja mulje.

Konkursist võttis osa pea 1700 õpilast ning esindatud olid kõik maailmatasemel aktiivsed riigid. Kuigi enamik osavõtjatest olid minust nooremad (enamasti 10. ja 11. klassi õpilased), ei olnud vanusevahe suhtlemisel barjääriks. Nagu ka mina sain ISEFile edasi Eesti konkursilt, olid nemad läbinud oma kodu(osa)riigis tiheda sõela, et konkursile pääseda. Sarnased kogemused ühendasid meid. Samuti oli põnev arutleda teemal, mis paljusid gümnaasiumis painab: kuhu ülikooli minna, mida õppima ja kuidas sisse saada. Leidsin palju sõpru, kellest ehk mõned saavad ka tulevikus kolleegideks.

Võistlustööde tase oli ühtlaselt kõrge, erinevused seisnesid pigem tööde originaalsuses ja revolutsioonilisuses. Kohtusin näiteks ühe Missouri osariigist pärit võistlejaga. Ta näitas oma töös, et kobestamine võib teatud juhtudel isegi kahjulikult mõjuda mulla bakterikooslusele. See leid kõlab ebaloogiliselt ja vajab täpsemat uurimist. Samas, mul ei jätku ei näppe ega varbaid, et loetleda traditsioonilisi seisukohti, mida tänapäeval on edasi arendatud.

Intel ISEF 2016 konkursil osalemine oli tõeliselt inspireeriv kogemus. Soovin tänada Eesti Teadusagentuuri ja teisi toetajaid, kes järjepidevalt investeerivad meie enda noorteadlaste arendamisse.

 

Eesti õpilased aitas Intel ISEFile viia Ameerika Ühendriikide Suursaatkond Eestis.