FIRST® LEGO® League Eesti sisustab laste vaba aja lõbusa õppimisega

FIRST® LEGO® League (FLL) on 9 – 16 aastastele õpilastele mõeldud programm, mille eesmärgiks on teaduse ja tehnoloogia populariseerimine. Kogu maailmas on FLL-iga liitunud enam kui 70 riiki ja 265 000 last. Hooaeg algab sügisel ja kulmineerub talvel aset leidvate poolfinaalidega, kust paremad pääsevad edasi kevadel toimuvasse FLL Eesti finaali. Sellepärast ei kutsuta FLL programmi võistluseks vaid pigem “hooajaks”, kus poole aasta jooksul lihvitakse oskusi robootikas, programmeerimises, probleemide lahendamises ja tulemuste esitlemises. FLL Eesti selle aasta finaal leiab aset 14.-15. märtsini Tartus.

DSC_0767

Auhinnatseremoonia, kus kõigile osalejatele antakse medalid ja tublimatele karikad

FLL programm koosneb kolmest suuremast osast – robotimäng, projekt ja põhiväärtuste järgimine. Meeskonnad peavad hooaja jooksul ehitama LEGO roboti, mis etteantud väljakul lahendab erineva raskusastmega ülesandeid. Samuti tuleb leida ette antud teemaga seotud probleemile üks innovaatiline lahendus ja seda 5 minuti jooksul esitleda. Kogu hooaja vältel peavad FLL meeskonnad järgmina põhiväärtusi (töötama meeskonnana, austama kaasvõistlejaid jne). Võistluspäeval hinnatakse veel eelmainitule ka roboti disaini.

DSC_0704

Vinni Roboringi lapsed roboteid katsetamas

Eesti alustas 2007. aastal koolirobootika programmiga ning esimestel aastatel pakuti lastele robootikaalast väljundit vaid tehnoloogiapäevade ja RoboMiku võistluste näol. Need olid enamjaolt seotud ainult laste tehnikaalaste teadmiste arendamisega. Eesti koolirobootika tuumaks sai LEGO Mindstorms robootikaplatvorm, mis on lastele kergesti hoomatav ja lõbus. 2010. aastal oli Eesti LEGO robootika juba arvestaval tasemel ja nii tekkiski tahtmine Eesti noori ka välismaal proovile panna. 2011. aastal pani MTÜ Robootika kokku vabariiki esindava meeskonna ja leidis rahalise katte meeskonna saatmiseks FLL Avatud Euroopa Turneele (FLL OEC). Seega, esmakokkupuude FLL võistlusega saadi 2011. aasta kevadel Hollandis, Delftis.

Sama aasta suvel käis Eesti delegatsioon Taanis FLL koolitusel ja MTÜ Robootikast sai ametlikult FLL programmi läbiviija Eestis. 2011/12 aasta piloothooajal, mille teemaks oli „Toidu faktor“, osales Eestist 22 meeskonda ja külalismeeskonnana üks Leedu kool. Tol korral uurisid lapsed erinevaid probleeme, mis olid seotud toidu korjamise, säilitamise, transpordi ja käitlemisega. Järgmisel aastal oli teemaks „Lahendused eakatele“, ehk kuidas eakate elu parendada ning eelmise aasta probleemülesandeks oli „Looduse raev“, mil uuriti looduskatastroofidega hakkamasaamist.

DSC_0281

Projektiesitlus hindajate komisjoni ees

Nagu näha on igal aastal FLL hooajal välja pakkuda mingi uudne ja eluline teema, millele õpilased innovaatilisi lahendusi leiavad. Selle hooaja teemaks on „Tuleviku klassiruum“, ehk kuidas tänapäeva õppimist paremaks ja lahedamaks muuta. Näiteks on välja pakutud interaktiivseid koolikotte, mis luuletust aitavad pähe õppida või uudne kooli WC, mis aitab ajalugu õppida. Laste fantaasiat tuleb tiivustada ning sel moel võib leida väga lahedaid ja leidlikke ideid! Käesolevale hooajale registreerus pea 70 meeskonda, mis on Eesti rekord, samuti tasub mainida, et osalevate meeskondade arvu ja rahva üldarvu suhtelt on Eesti maailmas esikolme hulgas.

FLL Eesti 2014/15 hooaja poolfinaalid toimusid 10. jaanuaril 2015 Tartus, Ahhaa Teaduskeskuses ja 17. jaanuaril Tallinnas, Energia Avastuskeskuses. Esimesest poolfinaalist pääses märtsi finaali 16 paremat ja teisest 14. Kui neile liita veel 6 prognoositavad välismaist meeskonda, siis ootame kahepäevasesse finaali ligi 36 meeskonda. Seega kõik, kes soovivad näha, mida koolilapsed ja robotid koos suudavad, on oodatud FLL Eesti finaali, mis toimub 14. ja 15. märtsil Tartus.

DSC_0359

FLL Eesti robotimängu kohtunikud on finaaliks valmis!

FLL Eesti ametlik korraldaja Eestis on MTÜ Robootika. FLL hooaja suurtoetaja on Hasartmängumaksu Nõukogu ja oma abi käe on andnud Haridus ja Teadusministeerium, Tartu Ülikool ja teised. Kogu info FLL Eesti programmi kohta leiab aadressilt: www.robootika.ee/flleesti

DSC_0110

Ramon Rantsus

MTÜ Robootika – Eesti teaduse populariseerija 2013