Taivo Pungas ja praktilised valikud

Sel kevadel „Rakett69“ neljandas hooajas osalenud Taivo Pungas tõdeb, et ei ole kogu oma olümpiaadiajaloo jooksul teinud nii huvitavaid eksperimente, kui saates. Miks.ee uuris, mida Taivo ülikoolis õpib ning kuidas tal pärast saates osalemist läinud on.

1. Kuidas sattusid saatesarja Rakett 69?
Olin Raketi I hooaega kandideerinud, aga eelvoorust mitte edasi saanud. Kui neljandaks hooajaks võistlejaid otsiti, sain personaalse kutse ja pärast pikka kahevahel olemist otsustasin väljakutse vastu võtta.

Taivo Pungas (foto:erakogu)

Taivo Pungas (foto:erakogu)

2. Mida tõi Sinu ellu kaasa saatesarjas Rakett69 osalemine?
Väga suurt muutust osalemine mu ellu ei toonud. Mõned võõrad on ära tundnud, et osalesin Raketis, aga neid pole palju.
Vast kõige suurem muutus on, et pärast ühe muusikateemalise saate filmimist tekkis mul suurem huvi kitarri vastu ja hakkasin seda ise õppima. Varasemalt olen 13 aastat klaverit mänginud.

3. Milliseid uusi oskusi ja teadmisi said just saatest?
Suurim muutus oli esinemisärevuse kadumine. Kui sadatuhat inimest on mind näinud teleekraanil ennast kas või natuke rumalaks tegemas, näiteks nägu siniseks värvimas, on lihtsam hakkama saada väiksemate publikutega.

4. Miks ja millistel noortel soovitad saatesarja kandideerida?
Eriti noortel, kes ei ole väga palju teaduseksperimente teinud, aga kes on teoorias tugevad. Nagu ka saatest lahkudes ütlesin – ma ei ole kogu oma olümpiaadiajaloo jooksul kunagi teinud nii lahedaid eksperimente kui seal saates.

5. Mida õpid ülikoolis ning miks?
Tulin esialgu Tartu Ülikooli õppima informaatikat ja füüsikat ning plaanisin kolme aastaga lõpetada kaks bakalaureuseõppekava. Esimese aasta lõpus sain aru, et informaatika meeldib mulle ikkagi väga palju rohkem kui füüsika ja nii keskendusin vaid informaatikale.
Miks valisin füüsika ja informaatika? Gümnaasiumit lõpetades oli valik üsna juhuslik, kuna tahtsin õppida midagi, mis pakuks mulle väljakutset (reaalteadused) ning milles mul eriti tugevat tausta seni ei olnud – informaatika ja füüsika.

Taivo Pungas (foto:erakogu)

Taivo Pungas (foto:erakogu)

Tagantjärele võin öelda, et tegin õige valiku, sest aina enam masinate abile toetuvas ühiskonnas lähevad tugevate arvutialaste oskustega inimesed aina rohkem hinda.

6. Mida soovitad teistele noortele, kellel samuti oma õpingute ja elukutse valikute tegemine ees seisab?
Palju soovitatakse teha seda, mille järgi sisemine kirg on, või mis üliväga meeldib. Samas ei tea paljud gümnaasiumilõpetajad veel, mis neid põlema paneb. Minu kogemusel tekib kirg alles hiljem asjade vastu, millega põhjalikult tegeled, seega tegelikult soovitan eriala valida praktilisematel kaalutlustel.
Näiteks soovitan uurida kaalutava eriala X kohta: mis tüüpi tööd selle haridusega teha saab? Kui suur on eriala X lõpetanute hulgas tööpuudus? Kui hästi läheb kõige edukamatel eriala X inimestel? Kui hästi neil, kes ei ole nii edukad?
Soovitan lugeda ka üldisemat karjäärinõu organisatsioonilt nimega 80,000 Hours i artiklit.