Timothy Tamm – hingelt insener

rakett

Rakett69 II hooaja finaalsaates koos Kristiina Tüüriga

Timothy Tamm on tuttav neile Rakett69 jälgijatele, kellest ei läinud mööda saatesarja II hooaeg.
Miks.ee võttis Timothyga ühendust ning uuris, kuidas tal pärast saate võitmist läinud on, millega ta tegeleb ning mida on ta teinud võidetud stipendiumiga.

Mida tõi Sinu ellu kaasa saatesarjas Rakett69 osalemine?
Raha, kuulsust ja palju võimalusi. Kõige õnnelikum olen ma nende võimaluste eest. Näiteks sain ma eelmisel suvel töötada ESTCube-1 meeskonna teadusmalevas ja sel suvel Rakett 69 teadustoimetuses. Kui ma poleks Mart Noormaga saates kohtunud, poleks ta osanud mind ka satelliidi kallal töötama kutsuda. Kuulsus on ka tunda andnud. Kui teise hooaja finaali osad eetrisse läksid, tuli mul päevas umbes 10-20 sõbrakutset Facebookis täiesti tundmatute inimeste poolt! Samuti olen pidanud omajagu autogramme jagama ja mind on kutsutud ka televisiooni ja rahvusvahelisele teaduskooli konverentsile rääkima.

Milleks oled kasutanud Rakett69 saate võidustipendiumit?
Praeguseks on umbes pool rahast kulutatud. Ma olen käinud kolmel rahvusvahelisel Euroopa Noorte Parlamendi sessioonil (Münchenis, Zürichis ja Tbilisis), sooritanud palju rahvusvahelisi teste ülikoolidesse sisseastumiseks (SAT, SAT subject tests, TOEFL, IELTS), ostsin tipptasemel graafilise kalkulaatori, peegelkaamera, mitu ülikooli ja testide õpikut ja käisin autokoolis. Omajagu raha on kulunud Tallinna ja Tartu vahel sõitmisele, kuna päris mitu väitlusturniiri, ainevõistlust ja õppesessiooni on Tartus. Samuti olen ma väitlemise MM’i meeskonna kandidaat, mille treeningud on Tartus. Veel olen reisinud Riiga ja Cambridge’i. Riias osalesin rahvusvahelisel väitlemisturniiril ja Cambridge’is oli mul ülikooli intervjuu.

EYP

Kõnet pidamas rahvusvahelisel Euroopa Noorteparlamendi sessioonil Zürichis.

Mida ja miks plaanid õppida ülikoolis?
Ülikoolis tahan ma õppida inseneeriat. Praegu olen elektrilise inseneeria ja arvutiteaduste (electrical engineering and computer sciences) ning mehaanilise inseneeria vahel (mechanical engineering). Mulle on alati füüsika meeldinud, aga teoreetiline pool on minu jaoks natuke igav. Seetõttu on rakenduslik füüsika ehk inseneeria päris pikalt juba huvi pakkunud. Kui ma ESTCube-1 meeskonnas töötasin, sain ma esimest korda elus päris inseneri tööd proovida ja ma armusin sellesse ära. Praeguseks olen kandideerinud ülikoolidesse nii USA’s (MIT, Harvard, Stanford, Princeton, Yale) kui ka UK’s (Cambridge, Edinburgh, Bristol, Imperial College London, Manchester). Nendest on praeguseks vaid Manchester vastanud ja see vastus oli positiivne. Teiste käest peaks lähikuudel teada saama.

Kuidas oled kaasatud saatesarja IV hooaja ettevalmistustesse ning mis pakub suurimat rahulolu?
Sel hooajal töötasin ma Rakett69 teadustoimetuses. Ma aitasin stuudiosaadete ülesandeid ette valmistada. Enamus stuudiosaadetes kasutatavatest asjadest, mis vajasid ettevalmistamist on minu poolt disainitud ja ehitatud. Suurimat rahulolu pakkus võimalus ehitada. Raketis osaledes olid minu lemmikud ülesanded need, kus sai midagi ise meisterdada. Seega oli AHHAA töökojas töötamine väga äge minu jaoks.

estcube

Timothy (keskel) koos teiste teadusmalevlastega ESTCube-1 laboris

Mida soovitad teistele noortele, kellel samuti oma õpingute ja elukutse valikute tegemine ees seisab?
Kindlasti tuleks lähtuda sellest, mis sulle meeldib. Mis paneb sul silmad särama ja mida sa päriselt päevast päeva teha tahaksid. Kui sellised asju on mitu või sa ei ole päris kindel, mis su suurim kirg on, siis proovi leida mingi võimalus selle erialaga lähemalt kokku puutuda. Seda saab teha töövarjuks olles, praktikale minnes jne. Minu puhul aitasid sellised kogemused kindlust saada, et inseneeria on see, millega ma tahan elus tegeleda.

Lisavaatamist:
Timothy Henry Charles Tamm pidas 9. jaanuaril konverentsil “Talendid tuleviku teenistuses” ettekande teemal “Miks ma olen see, kes olen”. Klikka linki ning vaata, mida Timothy rääkis.