Jaan-Eerik Past ja keemiline füüsika

Jaan-Eerik Pasti nägu on tuttav kõigile, kes on jälgisid võistlusmängu “Rakett69″ esimest hooaega. Miks.ee võttis Jaan-Eerikuga ühendust ning uuris, kuidas tal läinud on ning millega ta tegeleb.

1. Kuidas sattusid saatesarja Rakett 69?
Ma sain küll meiliteel mitu kutset, aga lõpliku otsuse osaleda tegin päev enne castingut enda bioloogiaõpetaja soovitusel.

2. Mida tõi Sinu ellu kaasa saatesarjas Rakett69 osalemine?
Rakett69 oli suurepärane võimalus tutvuste loomiseks. Teiste osalejatega tutvudes ja nüüd nende vastuseid miks.ee-s lugedes on ilmselge, et tegu on geniaalsete ja sihikindlate inimestega, kes jätavad maailma teadusmaastikule kindlasti oma jälje. Tänu Raketile sain ma võimaluse osaleda ka teadusmalevas, kus nägin, kui leidlikud ja töökad on ka järgnevatel hooaegadel Raketis osalenud noored ning tegin ka oma esimesed sammud päris teaduses.

3. Milliseid uusi oskusi ja teadmisi said just saatest?
Teaduse populariseerimine on oluline eesmärk, mille kõige raskem osa on kindlasti keeruliste ideede ümberselgitamine võimalikult lihtsas ent täpses keeles. Raketis antud intervjuud andsid võimaluse seda harjutada. Seda oskust olen ma hiljem kasutanud Edinburghis populaarteaduslike artiklite kirjutamisel ja ka matemaatikatuutorina töötamisel.
Kuigi see ei olnud saate otsene eesmärk, siis meeldis mulle ka võimalus tutvuda televisiooni tagatoaga. Ma arvan, et väärtustan nüüd saadete ja filmide puhul palju kõrgemalt kogu võttemeeskonna tööd – alates helimehest kuni meigikunstnikuni.

4. Miks ja millistel noortel soovitad saatesarja kandideerida?
Ma usun, et saates osalemine pakub igaühele midagi, nii et soovitaks absoluutselt kõigil kandideerida! Kes ei proovi, see ei pääse kuskile!

jep

Jaan-Eerik Past (foto:erakogu)

5. Mida ja miks plaanid õppida ülikoolis?
Õpin Šotimaal Edinburghi ülikoolis teoreetilist füüsikat ning olen hetkel vahetusaastal Californias UCLA-s (University of California, Los Angeles). Astusin ülikooli keemilise füüsika erialale, ent sain aru, et mu huvid on pigem teoreetilised ning teisel kursusel läksin üle matemaatilisele füüsikale. Minu jaoks on olnud oluline võimalus tegeleda puhtalt abstraktsete ideedega ning katsun enda magistriaastatel rohkem just puhtale matemaatikale keskenduda.

6. Mida soovitad teistele noortele, kellel samuti oma õpingute ja elukutse valikute tegemine ees seisab?
Keskkoolis saadud hinded on küll ülikooli sisse astumisel olulised, ent kindlasti ei tasu ennast nendest liialt piirata lasta. Suure saladuskatte all võin öelda, et kooliteadmised loovad küll aluspõhja, ent enamusel tuleb ülikoolis sisuliselt puhtalt lehelt alustada. Enamgi veel, juba ülikoolis olles on üpriski lihtne eriala vahetada, mis samuti ei ole asi, mida karta. Pigem lõpetada semester hiljem, kui teha midagi, mis tegelikult huvi ei paku!
Teine asi, mida juba ülikoolis olles kindlasti teha tasub, on õppejõudude ja teiste professoritega suhtlemine. Paljude laborite ja projektide juures on töökohti, mis sobivad ka bakalaureuseõpilastele ning päris teadustöö on kogemus, mida ma kõigile kindlasti soovitan.