Kaur Karus ja positiivne eeskuju

Rakett 69 ei tundunud Kaur Karuse jaoks pingelise võistlusena vaid pigem kohana, kus osalejatele antakse probleem mida lahendada ning võimalus teha seda mõnusas seltskonnas. „See on saade, mis toob tagasi vidinate ehitamise ja põnevuse,“ räägib saates osalenu.
Loe, millise elukutse on eelmises hooajas osalenud noormees endale hetkel valinud ning kuidas hindab saates saadud kogemust.

1. Kuidas sattusid saatesarja Rakett 69?
Ma olen alati olnud olümpiaadidel ja õpilasvõistlustel aktiivne. Neid võistlusi hakkasin ma tudengina igatsema ning otsisin endale uut väljakutset. Tavalise tudengielu kõrval on loogiliste mõistatuste ja probleemide lahendamine nagu kauaoodatud puhkus ajule. Selle väljakutse leidsin just saadet vaadates ja endistele koolikaaslastele kaasa elades. Ülesanded tundusid lihtsad ning seetõttu otsustasin kandideerida. Isegi kui peaauhinda ei võida, on läbitud midagi toredat ja lõõgastavat.

2. Mida tõi Sinu ellu kaasa saatesarjas Rakett69 osalemine?
Kindlasti üheks tähtsamaks tagajärjeks on uued tuttavad. Raketi võtteplats oli alati rahulik, kõik töötasid koos, et saavutada parimat tulemust. Eriti on jäänud mulle meelde, kuidas teadusteatriks valmistudes toimus võistlejate (konkurentide!) seas üksteise aitamine ja nõustamine. Sellistest võistlejatest saavad suurepärased sõbrad. Lisaks leidsin uusi tuttavaid saate tegijate seast – grimmijast kohtunikeni. Pärast saates osalemist on mind saatega seostatud vaid paar korda. Siiski on palutud mult kommentaari arhitektuuriteemalise artikli jaoks kultuurilehte Sirp. Ma ei tea, kuidas teati minu huvist arhitektuuri vastu, aga vaevalt, et ilma Raketis osalemata oleks minu poole pöördutud.

3. Milliseid uusi oskusi ja teadmisi said just saatest?
Raketis võisteldes on üks tähtsamatest tegevustest enda mõtete selgitamine publikule, kohtunikele ning eelkõige enda tiimile. Tihti oli olukordi, kus kohtunikud kritiseerisid roheliste tiimi just aegluse tõttu – me arutasime probleemi omavahel ja tegutsesime alles siis, kui kõik said lahenduse mõttest ja plaanist aru. Ise kapten olles jäi seda ehk puudu, mistõttu nii mõnigi traadist pool läks piltlikus mõttes aia taha.
Mõnes mõttes oli kriitika alusetu, sest parim lahendus oli reeglina just pika arutelu tulemus. Samas ei saa ka väita, et sama lahendust poleks saanud välja mõelda kiiremini. Hooaja edenedes sai õpitud järjest lakoonilisemalt ja selgemalt oma mõtteid väljendama. Kuigi ka finaalis tekkis selle tõttu mõningaid probleeme, oli olukord tunduvalt parem kui hooaja alguses. Selge eneseväljendus äärmiselt tähtis.

Roheliste tiimi võistleja Kaur Karus (foto:erakogu)

Roheliste tiimi võistleja Kaur Karus (foto:erakogu)

4. Miks ja millistel noortel soovitad saatesarja kandideerida?
Raketis osaledes ei tundu, et oled astunud pingelisse võistlustulle. See on pigem koht, kus sulle antakse igas saates mõni idee, mida teoks teha, või probleem, mida lahendada. Teostamiseks antakse sulle kõik, mida sa vajad. Sa teed seda mõnusa seltskonnaga, teete koos nalja, arutate suvalistel teemadel, avastate palju mittetöötavaid lahendusi. Kogu selle lõbutsemise tulemuseks on töötav lahendus ning tunne, et sa oled andnud oma panuse millegi saavutamisse. See vapustav kogemus esineb ühe võttepäeva jooksul mitu korda. Võttepäevi on omakorda hooaja jooksul mitu. Juba ainuüksi see tunne, mille saab tiimiga põnevaid asju kokku pannes ja improviseeritud asju macgyverdades on piisav põhjus igale noorele, kellel on vähegi tahtmist ja viitsimist, saatesarja kandideerimiseks. Ja kui täisteenindusega nuputamiselamus on veel vähe, siis hea õnne korral on võimalik saada lõbutsemise eest väga korralik preemia.
Kes ikka veel ei julge, võib proovida meenutada, mitu ülesannet 4. hooajal võistlejate poolt lahendust ei leidnud? Suurendav kopeerimine. Mööndusega teatris lae kõrguse määramine. Ülesandeid oli aga peaaegu poolsada. Raketi ülesanded on palju lihtsamad, kui nad tunduvad.

5. Mida mida õpid ülikoolis ning miks?
Mina õpin hetkel Tartu Ülikoolis arstiteadust. Gümnaasiumi lõpetades ma ei olnud päris kindel, milline elukutse mind kõige enam huvitab. Põhiliselt oli valik kolme eriala vahel: informaatika, arhitektuur ja arstiteadus. Kuna ma alati otsin uusi huvitavaid väljakutseid, sai valitud arstiteadus. Inimkeha on täis keerulisi süsteeme, mis omavahel põimuvad, et saavutada organism, mis ei ole ainult võimeline mõtlema abstraktseid mõtteid ja otsima elu mõtet, vaid lausa tahab seda teha. Nende süsteemide mõistmine on intrigeeriv nii meditsiinilisest kui ka filosoofilisest vaatepunktist.

6. Mida soovitad teistele noortele, kellel samuti oma õpingute ja elukutse valikute tegemine ees seisab?
Erialasid, mida õppida, on ääretult palju. Valikut tehes ei tohiks olla mõtteis vaid tulevane palganumber – kui töö sind absoluutselt ei huvita, on raske seda mistahes palga eest teha. Huvi puudumisel on ka õppimine raskendatud. Mina soovitan mõelda, mis pakub endale põnevust ja avastamishimu, seejärel uurida huvialadega seotud erialasid. Seejärel proovida valitud õppekohtadele sisse saada ning seejärel otsustada, milline täpselt valida. Lisasoovituseks on muidugi Raketis osalemine, sest sellega on võimalik kindlustada endale koht Tartu Ülikoolis.

7. Miks peaks või võiks teised õpilased Rakett 69 saatesarja vaadata?
Minu teadushimu on märgatavalt arendanud Richard Feynmani loengud ja MacGyveri saatesari. Juba praegu on paljude gümnasistide jaoks need nimed tundmatud. Ja kedagi pole neid asendamas. Välja arvatud Rakett69, mis toob tagasi vidinate ehitamise ja põnevuse. See on saade, mis propageerib haridust, mis üritab muuta tarkust lahedaks. Huvi füüsika või keemia vastu ei saa tekitada käskudega ja sundimisega, vaid tuleb anda noorele inimesele võimalus huvi tekkimiseks. Selleks tuleb näidata, mida saab keemia- või füüsikaalaste teadmistega ette võtta. Anda midagi, mida saab noor ise ära teha ja avastada. Sellega kasvab uudishimust vundament, millele saab ehitada põhjaliku hariduse. Just sellega saame uusi teadussuperstaare ja eestlastest edulugusid. Just sellega saame uusi positiivseid eeskujusid. Sellepärast võiksid õpilased Raketti vaadata. Saates valminud asjad töötavad lihtsatel põhimõtetel ning on meisterdatud tavaliste eesti noorte poolt, ulmelisest raketiteadusest on asi kaugel. Aga see on piisav, et noori inspireerida.