Janeli Õun ja hobide ühendamine

Sel kevadel „Rakett69“ neljandas hooajas osalenud Janeli Õun sai saatesarjast palju uusi tuttavaid, uusi kogemusi ning võimalusi. Üheks neist Rakett69 teadustoimetuses töötamine, mis annab võimaluse ise ülesandeid välja mõelda, ette valmistada ja läbi viia.

1. Kuidas sattusid saatesarja Rakett 69?
Raketti sattusin enda jaoks väga järsku ja ootamatult. Ma teadsin küll, et toimuvad uue hooaja eelvooru salvestamised, aga ei planeerinud sinna minna – kartsin kõigi ees end lolliks teha. Salvestuspäeva öösel leidsin aga, et mulle on helistanud üks koolikaaslane, kellega olen koos olümpiaadidel käinud. Tagasi helistades sain teada, et teise hooaja võitja Timothy kutsub veel saatesse osalema tuttavaid erinevatelt võistlustelt. Ma olin küll juba magama minemas, aga kuna mul und ei olnud ja mõte „Miks minna?“ oli muutunud mõtteks „Miks mitte minna?“, sõitsingi suure hilinemisega salvestusele kohale ja läbisin sama hoogsalt teaduslabürindi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Janeli Õun (foto:erakogu)

2. Mida tõi Sinu ellu kaasa saatesarjas Rakett69 osalemine?
See saatesari on mind ennast muutnud. Olen enesekindlam, sest leidsin, et oskan oodatust palju rohkem ülesandeid lahendada– seetõttu saan olla kindlam, et saan igasuguste ettearvamatute probleemidega hakkama. Ma olen hakanud vähem pisiasjade pärast muretsema. Lisaks olen tohutult rikkam uute kogemuste arvelt, mida saade pakkus, ja loomulikult on asendamatud ka uued tutvused ja sõprused.
Teisest küljest on saade avanud mulle arvutult uusi uksi. Minuga on ise ühendust võtnud põnevad inimesed ja firmad erinevate huvitavate pakkumistega – töövarjuks käia, artikleid kirjutada, pidada kõnesid suure auditooriumi ees ja loomulikult on siiani parim pakkumine uue hooaja korralduses kaasa aitamine. Töötangi praegu Rakett 69 teadustoimetuses, mis on omakorda sama võimas kogemus kui saates osalemine. Aitain ülesandeid välja mõelda, ette valmistada, organiseerida ja läbi viia. Nii saan ka lähemalt osa võtta järgmise hooaja tegemistest.

3. Milliseid uusi oskusi ja teadmisi said just saatest?
Ma olen harjunud üksi tegelema, nii et koostöö harjutamine tuli juba iseenesestki kasuks. Aga paranes ka üleüldine arusaamine teaduse praktilisemast poolest – kui hämmastavalt lihtne on tegelikult ehitada algelist robotit või mikrofoni. Ise nokitsemise oskus arenes ka just tänu saatele väga kiirelt. Esimestes saadetes ei tundnud ma end kindlalt isegi nii lihtsa ülesande juures nagu juhtmetelt isolatsiooni maha koorimine, aga finaaliks olin juba ehitanud ise muuhulgas näiteks nööriroboti, pumba ja päris mitu propellerit.

4. Miks ja millistel noortel soovitad saatesarja kandideerida?
Absoluutselt igasugustel noortel, kes saatesarja poolt määratud vanusepiirangusse mahuvad ja kel vähegi huvi on. Näiteks meie hooaeg tõestas just eriti, kuidas varajasem taust ei ole määrav – mina tegelen kunstiga, üks osaleja Kaisa on suurepärane tantsija ja teine töötab modellina. Selliseid tüdrukuid ei kujutata reeglina ette, kui räägitakse teadushuvilistest noortest, kuid piisavalt nutikust ja praktilisi oskusi on meil kõigil. Ja veel on väga oluline teada, et kõrged olümpiaadikohad ei ole üldse mingid näitajad Raketis – siin on esmatähtsad omadused kavalus, loovus ja praktiline loogiline mõtlemine.

Rakett69 finaalmeeskond Nortalis külas (foto:erakogu)

Rakett69 finaalmeeskond Nortalis külas (foto:erakogu)

5. Mida õpid ülikoolis ning miks?
Õpin Tartu Kõrgemas Kunstikoolis meedia- ja reklaamikunsti. See ala on tõeliselt mitmekülgne ja seetõttu saan seal ühendada oma kaks armastust – teaduse ja kunsti. Arvutigraafika lubab kunstile läheneda nii loovuse kui ka loogilise mõtlemisega. 3D keskkondade kujutamisel on füüsikateadmised asendamatud. Nii saan tegeleda tulevikutöös mõlema oma hobiga, mis ei ole üldse nii vastandlikud, kui tihti arvatakse. Lisaks saan kindlasti seeläbi kasulik olla ka teaduse propageerimisel – liiga tihti jäävad head ideed ja teod viletsa reklaami või vähese meediakajastuse tõttu oma eesmärgist ja tähelepanust ilma ja tänu oma erialale saan ma selles osas midagi ära teha.

6. Mida soovitad teistele noortele, kellel samuti oma õpingute ja elukutse valikute tegemine ees seisab?
Valige oma elukutse ja kool selle järgi, mida ise enim teha tahate, mitte mida teised teist eeldavad. See valik määrab ju ometi, mida te ise iga päev tegema hakkate. Loomulikult saab alati terve elu jooksul oma eriala vahetada, juurde õppida ja mis veel parem, mitme täiesti erineva asjaga koos tegeleda.