Jaana Lilloja – teadusega laste heaks

Lisaks avasaate salvestamisele on Rakett 69 meeskond jõudnud tänaseks sinnamaale, et linti on võetud ka terve hulk stuudiosaateid! Kes on uued võistlejad, millised on ülesanded ja reeglid selgub juba järgmise aasta alguses. Seniks võttis miks.ee ühendust eelmise hooaja osalejatega ja uuris, kuidas neil peale saadet läinud on.
Küsimustele vastab Jaana Lilloja, kes võistles 2014 kevadhooaja roheliste võistkonnas.

1. Kuidas sattusid saatesarja Rakett 69?
Saatesarja Rakett 69 sattusin suuresti tänu kahele kaasvõistlejale Kaurile ja Mihklile, kes kutsusid mind koos endaga osalema. Ka enne 3. hooaega üritasid paar keskkoolikaaslast mind saatesse minema meelitada, kuid siis lõpuks enne 4. hooaja eelvooru võtsin julguse kokku ja panin end kirja.

2. Mida tõi Sinu ellu kaasa saatesarjas Rakett69 osalemine?
Osalemine saates tõi mulle kindlasti juurde ühe väga hea kogemuse – sain näha telesaate telgitaguseid ning lahendada põnevaid ülesandeid. Kõige olulisemad on muidugi saate kaudu saadud tutvused, mis kindlasti kuluvad tulevikus marjaks ära ning mõne inimesega olen pärast saadet ka tihedamalt suhtlema jäänud.

Jaana Lilloja ja roheliste meeskond (foto:Rakett 69)

Jaana Lilloja ja roheliste meeskond (foto:Rakett 69)

3. Milliseid uusi oskusi ja teadmisi said just saatest?
Saates sai palju harjutada meeskonnatööd ja selle korraldamist – kapten ei ole kerge olla, sest peab suutma kõigel silma peal hoida ning ülesandeid jagada.
Sain näiteks teada, kuidas teha porgandist pilli ning harjarobotit – need on kõige eredamalt meelde jäänud.

4. Miks ja millistel noortel soovitad saatesarja kandideerida?
Soovitan saatesse kandideerida kõigil, kel on huvi selle vastu, kuidas asjad maailmas toimivad ning natukenegi loogilist mõtlemist. Pole mõtet karta osalemist, sest kaotada pole midagi, on ainult võita! Keskkooli õpilaseid ei tohiks karta seda, et peavad võistlema tudengite vastu, sest saate ülesannete lahendamisel ei ole vaja ülikooliteadmisi, vaid tihtipeale piisab lihtsalt loogilisest mõtlemisest ning just ei tohi asju ülemõtlemisega liiga keeruliseks ajada.

5. Mida õpid ülikoolis ning miks?
Mina õpin hetkel Tartu Ülikoolis teisel kursusel materjaliteadust ning olen oma valikuga väga rahul. Keskkoolis meeldis mulle keemia ning füüsikaga olid ka head suhted ehk siis materjaliteadus seob neid kahte ainet. Lisaks on see ka päris rakenduslik eriala ning perspektiivikas, sest materjaliteadlaste eesmärgiks on uute materjalide väljatöötamine.

Jaana Lilloja (foto:erakogu)

Jaana Lilloja (foto:erakogu)

6. Mida soovitad teistele noortele, kellel samuti oma õpingute ja elukutse valikute tegemine ees seisab?
Eriala tuleks valida ikka selle järgi, mida süda tahab, mitte vaadata seda, kui palju sellega raha teeniks. Mina usun, et kui teha asja, mis tõsiselt meeldib, siis leiab ka võimalusi, kuidas sellega piisavalt raha teenida. Gümnaasiumiõpilastele soovitan enne ülikoolis eriala valimist kasutada võimalust olla tudengivari – siis saab parema ülevaate erialast ning infot otse tudengilt, kes seda õpib.

Jaana on ka noorteprogramm ENTRUM vilistlane. Ta tegutses ENTRUM-i tiimis “Teadusega Laste Heaks” ja teenis parima Tartumaa projekti tiitli.