Ivar Kruusenberg ja elektrokeemia

Keemik Ivar Kruusenberg ei osanud teadlaseks saamist isegi unes ette kujutada. Ometi on ta täna Tartu Ülikooli teadur, omab doktorikraadi ning on mitmel korral võitnud üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi.

1. Kelleks sa lapsena saada tahtsid?
Mäletan, et tahtsin saada kas arstiks või kombainijuhiks. Arstiks, kuna veetsin parasjagu palju aega oma arstist ema töö juures haiglas. Kombainijuhiks ilmselt seetõttu, et vanaisa töö oli seotud kõiksugu masinatega ja need suured viljakombainid oma lennuki kokpitti meenutava tööpaigaga tundusid tollel ajal eriti vinged ja ahvatlevad. Keemikuks ja teadlaseks saamist ei oleks ma lapsena isegi mitte unes ette kujutanud.

Ivar Kruusenberg (foto:erakogu)

2. Kuidas sattusid teadusesse?
Teaduse juurde sattusin tänu keemiaõpingutele. Lõputöö raames kirjutasin oma esimese teadusartikli, millele järgnes teine ning kolmaski ja nii ta lõpuks läks.

3. Kas võrreldes esialgsete ootustega oled erialaselt jõudnud sinna kuhu soovisid?
Jah, ma arvan küll, sest minu eesmärk oli jõuda doktorikraadini, mis nüüdseks on käes. Ülejäänud ambitsioonide täitmine ning teaduse karjääriredelil ronimine ootab mind alles ees.

4. Miks soovitad noortel just see eriala endale valida?
Sest reaalteaduseid õppima tulles saad omale väga mitmekülgse hariduse ning ka reaalsed tööoskused, millega on lihtne hiljem tööd leida. Keemiat õppinud inimesi otsitakse ja vajatakse mitte ainult laboritesse vaid väga erinevatesse valdkondadesse ning erialadele tööle. Keemikuid on nii poliitikute, müügijuhtide, turundusspetsialistide kui ka paljude firmaomanike seas. Tööta te igatahes ei jää.

5. Kuidas on Sinu eriala seotud teiste valdkondadega?
Enamik meid ümbritsevaid materjale ning toiduained on tänapäeval vähemal või suuremal määral keemiatööstusega seotud.

6. Mida pead seni oma karjääri suurimaks saavutuseks?
Üliõpilaste teadustööde riikliku konkurssi kahekordset võitmist.

7. Milline Sinu eriala saavutus on muutnud maailma paremaks?
Kütuseelemendid, mille uurimisega ma tegelen, on peagi jõudmas meie linnatänavatele ehk varsti sõidavad ringi vesinikautod, mille summutitorust tuleb heitgaaside asemel välja ainult puhast vett.

Kytuseelement

Ivar Kruusenberg laboris (foto:erakogu)

8. Millisele Sinu eriala teaduslikule probleemile soovid kõige rohkem lahendust leida?
Kuidas saaks kütuseelementides asendada kallist plaatina odavama materjaliga, et kütuseelementide, kaasa arvatud vesinikautode hind oleks tulevikus kõigile taskukohane.

9. Millised on Sinu eriala suurimad väljakutsed ning mis pakub suurimat rahulolu?
Keemia ja teadus on otsast lõpuni väljakutseid täis. Keemikud töötavad hetkel välja nii uusi ravimeid, kui ka lõputult kaua kestvaid akusid mobiiltelefonidele ja sülearvutitele. Minu valdkonna hetke suurim väljakutse on asendada fossiilsed kütused millegi loodussäästliku ja odavamaga. Suurimat rahulolu pakub see, kui õnnestub pika töö tulemusena laboris mõni eriti suurepärane tulemus saada.

10. Millega tegeled tööst vabal ajal?
Tööst vaba aeg kulub enamjaolt lumelauaspordile ning sellega seotud tegemistele.

Vaata ka videot, kus Ivar räägib lähemalt oma erialast ning sellest, millega ta tegeleb, kui parasjagu laboris katseid läbi ei vii.
Lisaks ka ERRi videot: Meie inimesed: lumelaudur ja keemiadoktor Ivar Kruusenberg